کاربرد پسوندهای دامنه IR

دامنه یا Domain نام یا آدرس منحصر به فردی است که به یک سایت تعلق میگیرد. هر دامنه از یک قسمت به عنوان ماهیت (به طور مثال www)، یک قسمت به عنوان نام دامنه (برای مثال webideh) و یک قسمت به عنوان پسوند دامنه (به عنوان مثال .com) تشکیل شده است.

پسوند دامنه، مشخص کننده ی نوع فعالیت سایت مورد نظر میباشد. بعنوان مثال دامنه ی .com برای مقاصد تجاری و دامنه ی .gov برای سایتهای دولتی به کار برده میشود. همچنین یک پسوند میتواند شامل کشور محل فعالیت وبسایت نیز باشد. برای مثال DE برای آلمان و IR برای ایران به کار میرود.

Subdomain یا دامنه ی زیرین، دامنه ی زیرمجموعه ی دامنه ی اصلی میباشد که قبل از دامنه ی اصلی می آید و با یک نقطه (.) از آن جدا میشود.

به عنوان مثال:

http://www.client.webideh.com

http مشخص کننده ی پروتکل یا مجموعه قوانین انتقال اطلاعات است.

www مخفف «شبکه جهانی وب» میباشد که ماهیت سایت را مشخص میکند. تمامی سایت های اینترنتی با www شناخته میشوند و عضوی از شبکه ی جهانی وب تلقی خواهند شد.

client یک زیر دامنه (subdomain) است که بعنوان بخشی از دامنه ی اصلی شناخته میشود.

webideh نام دامنه ی وبسایت است.

com پسوند وبسایت میباشد که مشخص میکند این وبسایت با کاربرد تجاری ایجاد شده است.

در مورد دامنه های ملی، لازم است بدانید که دامنه های مربوط به هر کشور، با شرایطی که دولت آن کشور تعیین میکند خریداری و استفاده میشود. بعد از خرید دامنه IR از وب ایده، لازم است که با مراجعه به سایت nic.ir مدارک خود را ارسال کرده و تأییدیه دریافت کنید تا دامنه ی شما فعال شود.

در لیست زیر، کاربرد انواع پسوندهای دامنه های IR را مشاهده میکنید:

  1. ir. پسوند دامنه های ايرانی مي باشد و ثبت آن توسط افرادی كه رسما مقيم ايران هستند انجام مي شود.

  2. co.ir. اين پسوند مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي ميباشد. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.

  3. ac.ir. اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

  4. sch.ir. اين پسوند مختص براي مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

  5. net.ir. اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

  6. gov.ir. عموميت اين پسوند براي بخش های اجرايي موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهاي زيرمجموعه قواي مجريه، مقننه و قضاييه جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

  7. org.ir. پسوندي براي انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده كه دولت ايران يا يكي از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

  8. id.ir. كاربرد اين پسوند براي اشخاص حقيقی تابع کشور ايران بوده و ارائه تصوير شناسنامه متقاضی الزامی مي باشد.